WYMIANA KRÓTKOTERMINOWA ROTARY

WYMIANA KRÓTKOTERMINOWA ROTARY

Podróżowanie jest niesamowite, ale gdyby tak udało się je połączyć wraz z możliwością poznania kraju od strony lokalnych mieszkańców, a dodatkowo zamieszkać u jednej z rodzin, nawiązać bliższy kontakt i mieć przyjaciół na całe życie… To dopiero nazywa się przygoda! Ale chwila… wymiany rotariańskie są przede wszystkim organizowane na pół roku lub nawet rok i większość z nas nie może pozwolić sobie na tak długą nieobecność w kraju. Dlatego też większość młodzieży pozostaje przy standardowych wycieczkach organizowanych przez biura podróży z nudnym, sztywnym planem dnia. Może i wracają z ładnymi zdjęciami, ale nic nie równa się ze wspomnieniami, które mogą nabyć dzięki wymianie krótkoterminowej Rotary!

Wymiana ta jest doskonałą alternatywą dla zwykłych wycieczek. Uczestnicy nie muszą martwić się o termin i długość pobytu, ponieważ obie rzeczy są bardzo elastyczne. Czas  spędzony na takim wyjeździe to zwykle od kilku dni do kilku tygodni, a termin zależy od porozumienia jednego klubu z drugim. Dodatkowo można wybierać spośród dwóch opcji.

Pierwszą z nich jest wymiana “family to family”. Jest ona nieco podobna do standardowej wymiany long term. Uczestnik, w zamian za wyjazd i możliwość mieszkania u innej rodziny, zobowiązuje się przyjąć pod swoje skrzydła inną osobę ze współpracującego klubu i podzielić się z nią swoją wiedzą o kraju. Jest to jedna z lepszych opcji dla osób chcących jeszcze bardziej rozszerzyć swoje doświadczenie związane z podróżowaniem. Dzięki niej zyskujesz nie tylko nowe znajomości, ale też rodzinę w innym zakątku świata. Dodatkowo miejsce, które odwiedzisz zostanie pokazane tobie z pasją. Możliwe, że usłyszysz osobliwe historie, lokalne legendy i spróbujesz domowej kuchni danego kraju.

Druga opcją są obozy edukacyjne, które są organizowane głównie w okresie wakacyjnym. Mogą być one lepszą opcją dla osób, które z różnych powodów nie są w stanie przyjąć osoby do swojego domu. Zaletą takich wyjazdów jest różnorodna tematyka; możesz udać się na kulinarną przygodę we Włoszech lub podziwiać zapierające dech w piersiach góry Norwegii. Na każdym wyjeździe zakwaterowanie może być inne; raz mieszkasz w namiotach, innym razem z rodziną, a na jeszcze innym obozie w schronisku młodzieżowym. Każdy wyjazd ma swój urok! Cechą wspólną jest jednak aspekt edukacyjny. Jadąc na taki obóz możesz nastawić się na zdobycie nowych umiejętności i międzynarodowych przyjaźni. Jednak w obozie może uczestniczyć tylko jeden przedstawiciel z danego dystryktu (w naszym przypadku kraju). Nie ma więc czasu do namysłu. Odwiedź najbliższy klub Rotary i porozmawiaj z oficerem ds. wymiany.

Jesteś już po rozmowie? Pora na następne kroki do spełnienia twoich marzeń. Wypełnij wstępne zgłoszenie na stronie wymiana.rotary.org.pl, po podaniu adresu e-mail dostaniesz maila z hasłem dostępu do formularza. Następnie pobierz dokumenty z zakładki  “o wymianie” z sekcji “Wymiana krótkoterminowa ST / Dokumenty”. Potem zostało już tylko wypełnienie aplikacji na komputerze, wydrukowanie 6-tej strony, podpisanie jej, zeskanowanie. Ostatnim krokiem będzie załączenie 4 plików w mailu do Oficera wymiany; skan potwierdzenia wpłaty, paszportu, 6-tej strony wraz z podpisami oraz oryginał AF w pdf. Pamiętaj jednak, że o zakwalifikowaniu decyduje termin zgłoszeń, ale ostateczną decyzję podejmują zawsze organizatorzy. Nie czekaj więc do ostatniej chwili, wszystko może okazać się dużo łatwiejsze niż ci się wydaje.

Autorka: Maria Dulcet, RAC Bydgoszcz